Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

TRASA 3

Klub Wodny Żabi Kruk - Polski Hak - Most Wantowy - Wisła Śmiała - Opływ Motławy - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 24,1 km

Czas płynięcia: 6-8h

Ta wycieczka jest długa, zajmuje praktycznie cały dzień i bywa uciążliwa, jeśli wieje silny wiatr, co zdarza się stosunkowo często. Wymaga sporej kondycji fizycznej. Nie jest polecana dla początkujących.

Od przystani klubowej przez Polski Hak do skrętu w Opływ Motławy na Martwej Wiśle (4,0km) płyniemy zgodnie z opisem trasy 1. Podążamy dalej Martwą Wisłą w kierunku wschodnim. W zatoczce po prawej wystające ledwie ponad lustro wody stalowe części zatopionego statku, na których można zobaczyć kormorany suszące skrzydła. Mijamy most kolejowy, a za nim otwarty w 2001 roku Most im. Jana Pawła II (5,2km), który jest największym w Polsce mostem podwieszonym na jednym pylonie pod względem rozpiętości przęsła (230 m). Wysokość pylonu wynosi 99,8 m. Będzie w przyszłości łączył południową obwodnicę Gdańska ze stadionem piłkarskim w dzielnicy Letnica. Za mostem po lewej Stocznia Jachtowa im. J. Conrada.

Płyniemy dalej i po około kilometrze możemy zwiedzić po prawej stronie ciekawe cmentarzysko drewnianych kutrów. Po następnym kilometrze zaczynamy mijać ciągnące się długo w oddali po prawej instalacje przemysłowe Rafinerii Gdańskiej łącznie z rzeczną bazą przeładunkową. Po lewej zaczynają się zabudowania Górek Zachodnich. Widzimy z oddali dźwigi i suwnice Stoczni Wisła (10,6 km). Na wysokości stoczni koryto rzeki zwęża się gwałtownie. W tym miejscu zlokalizowana była w latach 1840-95 śluza oddzielająca ujście Wisły Śmiałej od wód portowych Gdańska. Płynąc wąskim w tym miejscu kanałem po kilkunastu minutach osiągamy koryto ujściowe Wisły Śmiałej utworzone w nocy 1 na 2 lutego 1840 roku. Stąd około 2,5 km do ujścia, a 500m do leżących po drugiej stronie Górek Wschodnich (12,1 km). Można płynąć do majaczącego w oddali Sobieszewa (2,5 km), jeśli mamy wystarczająco dużo czasu na powrót. Żeby odpocząć i posilić się można dobić do brzegu w jednej z kilku okolicznych marin lub skorzystać z kawałka piaszczystego brzegu i trawy pod piękną lipą na brzegu wąskiego kanału w Płoni Wielkiej blisko Wisły Śmiałej.

Powrót tą samą drogą Martwą Wisłą i Opływem Motławy wg opisu trasy nr 1.

Przewodnik "Kajakiem po Gdańsku", autor: Jacek Czarnowski, Gdańsk 2010 

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl