Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

Gdańsk z kajaka

Trasa 1

Klub Wodny Żabi Kruk - Zielony Most - Polski Hak - Martwa Wisła - Most Siennicki - Opływ Motławy - Kamienna Śluza - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 8,1 km

Czas płynięcia: 2.00-2.30h

Z przystani płyniemy prosto do najbliższego Mostu Popielnego (pod ulicą Toruńską) i dalej prosto w kierunku Głównego Miasta. Po prawej warto zwrócić uwagę na odbudowany niedawno i wykorzystywany przez Muzeum Archeologiczne spichlerz "Błękitny Baranek". Przepływamy pod szerokim mostem (ulica Podwale Przedmiejskie - trasa wylotowa na Warszawę) i za chwilę osiągamy Krowi Most. Między Krowim a Zielonym Mostem po prawej charakterystyczne elewacje zespołu spichrzów będących siedzibą ZUS-u. Przepływamy pod Zielonym Mostem (0,8 km) będącym przedłużeniem Długiego Targu i otwiera się przed nami wspaniały widok na Długie Pobrzeże z przystanią statków wycieczkowych i Żurawiem. Od tego miejsca ze względu na nasilony ruch jednostek pływających należy trzymać się prawej strony toru wodnego.

Po prawej koniec Wyspy Spichrzów - mijamy połączenie Starej i Nowej Motławy (1,2 km) z wejściem do gdańskiej mariny. Przed nami trzy spichlerze będące siedzibą Centralnego Muzeum Morskiego znajdującego się na wyspie Ołowiance. Uwaga na prom regularnie kursujący między Długim Pobrzeżem a muzeum!

Płyniemy dalej prosto mijając po prawej s/s "Sołdek" pierwszy po wojnie zbudowany w Polsce statek handlowy należący do muzeum. Następnie mijamy spichlerz "Królewski" (obecnie hotel) i siedzibę Filharmonii Bałtyckiej w budynkach dawnej elektrociepłowni. Po lewej hostel na wodzie "Pepperland", stacja paliw, i ujście Kanału Raduni (1,8 km) pod Mostem Wapiennickim.

Stara Motława łączy się z Nową za Ołowianką (2,0 km), płyniemy wśród coraz bardziej industrialnej zabudowy by osiągnąć ujście Motławy do Martwej Wisły przy Polskim Haku (2,8 km). Polski Hak to wąski pas lądu po prawej stronie przy ujściu Motławy będący kiedyś miejscem obozowania polskich flisaków. Przed nami szeroki akwen stanowiący skrzyżowanie czterech dróg wodnych. W lewo i prawo Martwa Wisła a prosto Kanał Kaszubski. Prosto przed nami dźwigi i pochylnie Stoczni Gdańskiej na wyspie Ostrów. Skręcamy ostro w prawo na wschód na Martwą Wisłę. Uwaga: wpływanie na teren portu gdańskiego, czyli z Polskiego Haka prosto na Kanał Kaszubski lub w lewo na Martwą Wisłę jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody Kapitanatu Portu.

Płyniemy wzdłuż Nabrzeża Flisaków mijając bazę Petrobalticu i osiągamy Most Siennicki a tuż za nim skręcamy w prawo na Opływ Motławy (4,0 km).

Na opływie najpierw mijamy stanicę WOPR a potem kolejno trzy mosty. Za ostatnim z nich (ul. Elbląska) znajdują się wrota przeciwpowodziowe wybudowane w 1995 roku (4,6 km).

Wody Opływu Motławy obfitują w roślinność, koryto latem jest mocno zarośnięte przez grzybienie białe zwane także liliami wodnymi oraz grążele żółte. Pływające liście obu tych roślin tworzą często gruby kożuch na powierzchni wody. Brzegi porastają trzciny. Występuje tu sporo ptaków takich jak: kaczka krzyżówka, łabędź niemy, łyska i inne.

Mijamy kolejny most drogowy w okolicach stadionu żużlowego a później kładkę dla pieszych będącą przedłużeniem ulicy Modrej. Za kładką zaczynają się zachowane bastiony fortyfikacji holenderskich. Mijamy kolejno po prawej bastiony: Królik, Miś, Wyskok (kolejna kładka dla pieszych) i Wilk. Mijając Bastion Wilk widzimy po prawej Kamienną Śluzę (7,1 km). Aby ją dokładnie obejrzeć i nie uszkodzić kajaka o zniszczoną groblę należy ominąć z lewej strony wyspę, która znajduje się przed nami. Za wyspą śluza ukazuje się pełnej krasie. Po obydwu stronach groble (ta z lewej zachowana w całości) zwieńczone czterema wieżyczkami zwanymi Dziewicami, które miały uniemożliwić atakującym miasto dostanie się na śluzę po groblach. Jeśli wrota śluzy są otwarte spływamy prawą stroną. Jeśli wrota są zamknięte z powodu remontu a otwarte są zastawki młyńskiego przepustu to spływamy po lewej schylając się pod zastawkami.

Wpływamy na wody Nowej Motławy i płyniemy prosto około 500m do najbliższego Mostu Toruńskiego i tuż za nim skręcamy w lewo na bezimienny kanał (7,6 km) i po minięciu trzech mostków jesteśmy na Starej Motławie. Tu ponownie skręcamy w lewo pod Most Popielny. Stąd do przystani klubowej już tylko chwila.

Przewodnik "Kajakiem po Gdańsku", autor: Jacek Czarnowski, Gdańsk 2010

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl