Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

Morski Półmaraton Kajakowy 3 Mola to najmłodsza impreza Żabiego Kruka. Po tym jak wyczerpała się formuła Gdańskiego Festiwalu Kajakowego potrzebowaliśmy czegoś nowego, ale o podobnym charakterze. Jak to zwykle bywa w naszym klubie, Jarek Wolny zupełnie spontanicznie rzucił pomysł - i tak powstały 3 Mola... A tak naprawdę to Jarek wziął się ostro do roboty. Włączył do pracy klika osób, pozyskał partnerów i sponsorów, zrobił trochę szumu medialnego i zaczęło się kręcić.

Okoliczności i entuzjazm sprzyjały realizacji tego pomysłu. Wydawało nam się, że impreza morska o sportowym charakterze (wyścigi) powinna wzbudzić zainteresowanie, ponieważ będzie inna niż większość imprez kajakowych, które odbywają się na rzekach i jeziorach. Tak się też stało. W pierwszej edycji w 2010 roku wzięło udział około 90 osób. W głównym wyścigu na dystansie półmaratonu oraz w krótkim wyścigu wystartowało łącznie ponad 30 kajakarzy oraz około 20 uczestników w plażowych imprezach towarzyszących.

Start półmaratonu wyznaczono przy molo w Gdańsku - Brzeźnie. Mijając molo w Sopocie należało dopłynąć do mola w Gdyni Orłowie, gdzie na wysokości klifu należało minąć boję oznaczającą punkt nawrotu i wrócić tą samą drogą do mety przy molo w Gdańsku - Brzeźnie.

Ocena naszej debiutanckiej imprezy przekroczyła najśmielsze oczekiwania.

Oto jedna z opinii. Jerzy Świtek, ceniony instruktor kajakarstwa napisał na klubowej liście dyskusyjnej:

Było i morsko, i wietrznie. Chwilami nawet za bardzo. Szczególnie, gdy samotnie człowiek zmagał się z brzydkimi falami i tylko gdzieś na horyzoncie ratownicy udawali, ze widzą co się ze wszystkimi podopiecznymi dzieje. A tak naprawdę to myślę, że pływali tylko po to, aby zdjęcia przestraszonym nieszczęśliwcom robić. Bo co innego im pozostało skoro nikt nie chciał z ich pomocy korzystać. Samotnie, bo konkurenci mieli ten sam problem z utrzymaniem się w stanie pozornej równowagi. Zresztą rozpierzchli się wszyscy po całej zatoce. Na punkt nawrotu jedni próbowali dotrzeć przez Jastarnię inni przez Sopot. Całe szczęście, że zupka gorąca była - palce lizać, ale niech sobie kuchara nie myśli, że kropelka tej pyszności wystarczała chłopu, który po 22 km morskiej przygody chciał nadwątlone siły odbudować - gdyby to jeszcze jakieś obrzydlistwo było...

Jarku dzięki za zorganizowanie tej imprezy. Niech żałują Ci co sądzili, że to taka sobie klasyka kajakowa i uznali, że nie warto płynąć znając warunki pływania tylko z pozycji plażowicza i do tego posiadający zupełnie mierne pojęcie o kajakarstwie morskim. A przecież, nawet przy tej pięknej pogodzie jaka nam towarzyszyła, kilka kilometrów od plaży mieliśmy przedsmak tego czym różni się kajakarstwo morskie od górskiego nie wspominając o nizinnym. Myślę, że w kolejnych edycjach już nikogo nie będzie dziwiła kontrola niezatapialności kajaka przed startem

Podsumowując: było super, tylko dlaczego dzisiaj wszystkie gnaty mnie bolą? (JŚ)

New York Times poleca

Wypożyczalnię kajaków Żabi Kruk

Z przyjemnością informujemy, że Wypożyczalnia kajaków Żabi Kruk została umieszczona w anglojęzycznym przewodniku prestiżowego dziennika New York Times z serii "36 godzin".

W dobrych ksiegarniach poszukaj przewodnika "36 godzin: 125 weekendów w Europie" ("36 hours: 125 weekends in Europe").

WIĘCEJ

WYPOŻYCZ KAJAK

Polecamy usługi wypożyczalni kajaków www.kajakiempogdansku.pl

WIĘCEJ

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl