Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

Gdańsk z kajaka

Trasa 1

Klub Wodny Żabi Kruk - Zielony Most - Polski Hak - Martwa Wisła - Most Siennicki - Opływ Motławy - Kamienna Śluza - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 8,1 km

Czas płynięcia: 2.00-2.30h

Z przystani płyniemy prosto do najbliższego Mostu Popielnego (pod ulicą Toruńską) i dalej prosto w kierunku Głównego Miasta. Po prawej warto zwrócić uwagę na odbudowany niedawno i wykorzystywany przez Muzeum Archeologiczne spichlerz "Błękitny Baranek". Przepływamy pod szerokim mostem (ulica Podwale Przedmiejskie - trasa wylotowa na Warszawę) i za chwilę osiągamy Krowi Most. Między Krowim a Zielonym Mostem po prawej charakterystyczne elewacje zespołu spichrzów będących siedzibą ZUS-u. Przepływamy pod Zielonym Mostem (0,8 km) będącym przedłużeniem Długiego Targu i otwiera się przed nami wspaniały widok na Długie Pobrzeże z przystanią statków wycieczkowych i Żurawiem. Od tego miejsca ze względu na nasilony ruch jednostek pływających należy trzymać się prawej strony toru wodnego.

TRASA 2

Klub Wodny Żabi Kruk-  Zielony Most - Ujście Kanału Raduni - Nowa Motława - Marina - Most Toruński - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 4,1 km

Czas płynięcia: 1.00-1.15h

Od przystani klubowej do ujścia Kanału Raduni (1,8 km) płyniemy zgodnie z opisem trasy 1.

TRASA 3

Klub Wodny Żabi Kruk - Polski Hak - Most Wantowy - Wisła Śmiała - Opływ Motławy - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 24,1 km

Czas płynięcia: 6-8h

Ta wycieczka jest długa, zajmuje praktycznie cały dzień i bywa uciążliwa, jeśli wieje silny wiatr, co zdarza się stosunkowo często. Wymaga sporej kondycji fizycznej. Nie jest polecana dla początkujących.

TRASA 4

Przegalina - Sobieszewo - Most Wantowy - Opływ Motławy - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 23,9 km

Czas płynięcia: 6-8h

Przepłynięcie tej trasy wymaga przewiezienia uczestników i sprzętu do Przegaliny w okolice śluzy oddzielającej wody martwej Wisły i Przekopu Wisły z 1895 roku. Trasa jest długa i uciążliwa podczas wiejącego wiatru. Nie jest polecana początkującym.

TRASA 5

Grabiny Zameczek - Wróblewo - Mokry Dwór - Ujście Raduni- Kamienna Śluza - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 19,1 km

Czas płynięcia: 5-6h

Przepłynięcie tej trasy wymaga przewiezienia uczestników i sprzętu do Grabin-Zameczka do mostu przy ujściach Kłodawy i kanału Bielawa. Trasa jest dość długa, ale mało uciążliwa i nie stanowi problemu nawet dla początkujących kajakarzy.

TRASA 6

Klub Wodny Żabi Kruk - Kamienna Śluza - Ujście Raduni- Kamienna Śluza - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 12,6 km

Czas płynięcia: 3-4h

Gdańsk to nie tylko miasto trzech rzek: Wisły, Motławy i Raduni. Leży nad Zatoką Gdańską Morza Bałtyckiego, co daje możliwość zasmakowania morskiej przygody w kajaku. Taka wyprawa będzie miała zdecydowanie odmienny charakter od zwiedzania miasta po jego po wewnętrznych wodach. To gratka dla długodystansowców i osób lubiących obcowanie z przyrodą. Bardzo doświadczeni turyści mogą wybrać się na wycieczkę z przystani Żabiego Kruka dookoła Wyspy Sobieszewskiej. Taką wycieczkę należy zaplanować z jednym noclegiem, ale można wybrać krótszą trasę, bez konieczności zabierania sprzętu biwakowego i dowieźć kajaki do Sobieszewa, gdzie po zwodowaniu kajaków na Martwą Wisłę należy skierować się na południowy-wschód i płynąć aż do Przegaliny. Tam znajduje się śluza umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły.

Gdańsk od zawsze czerpał swoją siłę z nadmorskiego położenia u zbiegu trzech rzek: Raduni, Motławy i Wisły. Wody Raduni, doprowadzone do miasta kanałem, były źródłem energii i wody pitnej. Na Motławie zbudowano port, a Wisła była drogą, którą do miasta dostarczano towary z głębi lądu. Dziś rzeki te to interesujące szlaki wodne, po których można poruszać się kajakami.

Wisła w Gdańsku

W Białej Górze, u wrót Żuław Wiślanych, Wisła rozdziela się na dwa ramiona: wschodnie, zwane Nogatem, uchodzi do Zalewu Wiślanego w okolicach Elbląga i zachodnie prowadzące dużo więcej wody, zwane Leniwką, uchodzące do Bałtyku w Gdańsku. W nocy z 1 na 2 lutego 1840 roku, na skutek powodzi wywołanej zatorem lodowym, Wisła znalazła sobie nowe ujście do morza przez wydmy w okolicach wsi Górki, niszcząc przy tym siedem zagród. Nowe ujście Wisły zwane jest Wisłą Śmiałą. Większość wód Wisły uchodziła odtąd do morza w Górkach. We wsi Płonia zbudowano śluzę odcinającą wody dotychczasowego ujściowego odcinka Wisły, zwanej odtąd Martwą Wisłą.
Niestety w kolejnych latach powodzie dalej zbierały tragiczne żniwo. Podjęto, więc odważną decyzję o budowie kanału prowadzącego wody Leniwki najkrótszą drogą do morza. W latach 1890-95 zbudowano siedmiokilometrowy kanał zwany Przekopem Wisły koło wsi Świbno. 31 marca 1895 roku na sygnał telegraficzny wysłany przez cesarza Wilhelma II, nadkomisarz prowincji Gossler własnoręcznie otworzył nową drogę wodom wiślanym. W Przegalinie zbudowano śluzę odcinającą wody Martwej Wisły (teraz o długości już ponad 20 km) od nowego ujścia. Zagrożenie powodziowe znacznie spadło, a Wisła ma teraz trzy ujścia do Bałtyku: historyczne przy Westerplatte, ujście Wisły Śmiałej z 1840 roku w Górkach i Przekop Wisły z 1895 roku w Świbnie. Co ciekawe, wszystkie ujścia, mimo że znacznie od siebie oddalone, leżą w obecnych granicach administracyjnych miasta Gdańska.

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl