Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

TRASA 4

Przegalina - Sobieszewo - Most Wantowy - Opływ Motławy - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 23,9 km

Czas płynięcia: 6-8h

Przepłynięcie tej trasy wymaga przewiezienia uczestników i sprzętu do Przegaliny w okolice śluzy oddzielającej wody martwej Wisły i Przekopu Wisły z 1895 roku. Trasa jest długa i uciążliwa podczas wiejącego wiatru. Nie jest polecana początkującym.

Ruszamy w kierunku zachodnim po jednym delikatnym zakręcie w lewo i następnym w prawo zaczynamy się zbliżać do góry wyrastającej przy lewym brzegu rzeki (5,7 km). To wysoka na prawie 50m hałda fosfogipsów powstających w trakcie produkcji nawozów fosforowych w pobliskich zakładach zlokalizowanych w Gdańsku. Hałda jest częściowo zrekultywowana, składowanie odpadów zakończyło się w 2009 roku.

Płyniemy dalej i osiągamy most pontonowy w Sobieszewie (8,2 km) niegdyś wsi letniskowej a obecnie dzielnicy Gdańska z pięknymi plażami. Za mostem po prawej ciągną się zabudowania Sobieszewa a następnie Górek Wschodnich po około 30-40 minutach dopływamy do ostatnich zabudowań po prawej u wejścia do Wisły Śmiałej (10,8 km). Stąd około 2,5 km do morza.

Do przystani klubowej jeszcze 12,1 km zgodnie z opisem trasy nr 3 Martwą Wisłą i trasy nr1 Opływem Motławy.

Przewodnik "Kajakiem po Gdańsku", autor: Jacek Czarnowski, Gdańsk 2010

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl