Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

TRASA 5

Grabiny Zameczek - Wróblewo - Mokry Dwór - Ujście Raduni- Kamienna Śluza - Klub Wodny Żabi Kruk

Długość trasy: 19,1 km

Czas płynięcia: 5-6h

Przepłynięcie tej trasy wymaga przewiezienia uczestników i sprzętu do Grabin-Zameczka do mostu przy ujściach Kłodawy i kanału Bielawa. Trasa jest dość długa, ale mało uciążliwa i nie stanowi problemu nawet dla początkujących kajakarzy.

Ruszamy i zaraz po lewej mijamy częściowo zachowany a częściowo w ruinie dwór obronny, którego historia sięga XV wieku. Obok dworu na wyspie 3,5 hektarowy z kilkusetletnimi drzewami. Mijamy dwa mosty. Drugi na trasie Cedry Wielkie - Pruszcz Gdański (1,3 km). Za kilkanaście minut osiągamy most we Wróblewie (3,0 km) a niedaleko za nim po prawej widzimy przepięknie położony nad samą rzeką kościółek o konstrukcji szkieletowej pw. Wniebowzięcia Przenajświętszej Panny Maryi z drugiej połowy XVI wieku.

Płyniemy dalej na północ wśród wodnej roślinności. Rzeka osłonięta jest wałami, więc nawet, jeśli jest wietrznie nad wodą tego nie czuć. Mijamy rozrzucone zabudowania rozlokowane nad rzeką. Dopływamy do Lędowa z dwoma mostami (5,3 km) a potem do leżących obok siebie Mokrego Dworu (lewy brzeg) i Wiśliny (prawy brzeg) gdzie również mijamy dwa mosty (7,9 km).

Rzeka oddala się od zabudowań i płynie prosto na północ. Przepływamy pod mostem a zaraz za nim w prawo odchodzi Kanał Wielki zagrodzony budynkiem przepompowni (10,3 km). Kanałem Wielkim po przeniesieniu kajaka można dopłynąć do Martwej Wisły w okolicach hałdy fosfogipsów. Zaraz za przepompownią Motława skręca pod kątem prostym na zachód i znacznie się poszerza za około pół godziny dopływamy do ujścia Kanału Czarna Łacha przy osadzie Krępiec. Obok ujścia kanału wpada tu do Motławy również Radunia. Po prawej stronie dobre miejsce na odpoczynek i kąpiel (12,8 km).

Za mostem kolejowym rozpoczynają się zabudowania gdańskiej dzielnicy Olszynka. Przy następnym moście (17,1 km) po prawej mocno zaniedbany klasycystyczny Dwór Olszyński z 1802 roku. Mijamy jeszcze jeden most i dopływamy do kamiennej Śluzy (18,1 km). Stąd do przystani klubowej jeszcze kilometr według opisu trasy nr 1.

Przewodnik "Kajakiem po Gdańsku", autor: Jacek Czarnowski, Gdańsk 2010 

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl