Klub Wodny Żabi Kruk

Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Klub Wodny Żabi Kruk" aktualnie zrzesza około 40 osób. Jest członkiem Polskiego Związku Kajakowego. Działalność statutowa gdańskiego klubu ma charakter NON-PROFIT i obejmuje wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Przejawia się ona w nauce i doskonaleniu umiejętności pływania kajakiem każdego typu. Pływamy po wodach nizinnych i górskich. Kajakarzy z Żabiego Kruka można także spotkać na morskich wodach Zatoki Gdańskiej.

Ponadto na przystani klubu można skorzystać z usług wypożyczalni kajaków i zobaczyć Gdańsk z kajaka. 

Tegoroczne 3MOLA były zupełnie inne od poprzednich. Wśród głównych organizatorów oprócz Klubu Wodnego "Żabi Kruk" i Fundacji Ratownictwa "Bezpieczni Nad Wodą" pojawiła się gdańska AWFiS oraz Agencja Promotion-PL. Pierwszą zmianą było miejsce startu i mety. W tym roku przenieśliśmy się z Gdańska do Śródmieścia Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim. Ta zmiana okazała się bardzo korzystna, a nowe miejsce zdecydowanie bardziej atrakcyjne. Zmiana lokalizacji przyniosła ze sobą zmiany dystansów. Podstawowy wyścig został wydłużony do 15 mil morskich na trasie: START Gdynia Plaża Śródmieście - Molo w Orłowie - Molo w Sopocie - Molo Gdańsk Brzeżno (półmetek) - powrót i META: Gdynia Plaża Śródmieście. Została wyznaczona trasa krótszego wyścigu na dystansie 5 mil morskich: START Gdynia Plaża Śródmieście - Molo w Orłowie (półmetek) - META: Gdynia Plaża Śródmieście. Gry i zabawy na plaży w tym roku przybrały formę festynu, a także pojawił się nowy element -kolejna dyscyplina - marsze Nordic Walking, których to zawodnicy ścigali się na plaży na dystansie 8 Kilometrów: START Gdynia Plaża Śródmieście - Molo w Orłowie (półmetek) - META: Gdynia Plaża Śródmieście oraz 21 kilometrów: START Gdynia Plaża Śródmieście - Molo w Orłowie - Molo w Sopocie (półmetek) - powrót i META: Gdynia Plaża Śródmieście.

Tym razem warunki pogodowe nie były łaskawe. Było zimno, padał deszcz i wiał wiatr. Stan morza wahał się od 3 do 4, zatem jeszcze w granicach bezpieczeństwa przeprowadzenia imprezy. Mimo trudnych warunków przewidywaliśmy, że kajakarze nie zawiodą i nie wycofają się. Wystartowali prawie wszyscy, którzy się zgłosili. Natomiast trochę gorzej było z zawodnikami Nordic Walking - tu frekwencja była niższa niż planowana. Jako pierwsi wystartowali kajakarze do długiego dystansu na 15 mil morskich, chwilę po nich kajakarze do krótszego wyścigu na 5 mil morskich, a na końcu zawodnicy Nordic Walknig. Pogoda nie ułatwiała zmagań zawodnikom. Wiał wiatr, chwilami padał deszcz z gradem, za klifem orłowskim pojawiła się ponad metrowa fala i prąd utrudniający utrzymanie kierunku. Kajakarze zasmakowali morza i przekonali się na własnej skórze, że to ono dyktuje warunki oraz uczy pokory. Ostatecznie z 27 osób startujących w długim wyścigu, zmagania ukończyło 21. Sześcioro uczestników zrezygnowało w mniej lub bardziej dramatycznych warunkach, tak, że ratownicy mieli pełne ręce roboty. Krótszy wyścig ukończyło z sukcesem dziewięcioro zawodników czyli wszyscy, którzy wytarowali. Zawody Nordic Walking przebiegły w spokojniejszej atmosferze. Warunki pogodowe były mniej dotkliwe dla zawodników, ale stanowiły dyskomfort, który spowodował, że na start zdecydowało się tylko 31 zawodników na krótszym dystansie 8 km i 6 uczestników na dystansie 21 km. Pogoda praktycznie pogrzebała przygotowany festyn plażowy z zabawami i grami dla publiczności. Uczestnicy natomiast bardzo chętnie skorzystali z poczęstunku w postaci gorącej zupy i herbaty.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz tym, którzy ukończyli wyścigi. Zdobyte medale i nagrody są świadectwem dużego sukcesu w zmaganiach z morską przygodą w kajaku. Pełne wyniki na stronie www.3mola.pl

Jola Frankowska

Klub Wodny Żabi Kruk Gdańsk - czyli Kajaki w Trójmieście.

tel.: 58 305 73 10
email: biuro@zabikruk.pl